Спирала, която вреди на миглите? Пазете се от тези субстанции!

Спирала – купуваме дори без да сме напълно наясно какво се крие в малката тубичка. Ако очите Ви са чувствителни и склонни към раздразнение, със сигурност сте по-осъзнати и обръщате по-голямо внимание на състава на продуктите, които ще използвате. Познавате ли обаче всички вещества, които могат не само да раздразнят, но и да предизвикат увреждане на миглите? Ето „черния списък със съставки, които могат да се съдържат в една спирала.

Спирала – потенциално дразнещи и вредни вещества

1. PPD, p-фенилендиамин в спиралата

Това е черен пигмент, който се използва в повече козметични продукти, отколкото в спиралите. Понякога е компонент на боите за коса и цветната козметика, които са предназначени да бъдат тъмни (моливи за очи, очна линия, сенки за очи). PPD е ароматизиран амин, който предизвиква сериозни алергични реакции. Може да причини кожни лезии, зачервяване, обрив, сърбеж, дразнене и в екстремни ситуации язва на кожата, както и опадане на косата и миглите.

Как да различим PPD алергена в състава на една спирала?

PPD може да има много имена. Ако обаче забележите някое от следните, поставете спиралата обратно на рафта: 1,4-диаминобензен, 1,4-бензендиамин, р-фенилендиамин, парафенилендиамин, 4-фенилендиамин, р-диаминобензен, 4-аминоанилин.

2. Колофон в спиралата

Мекият колофон с естествен произход може да има… неестествено вредно въздействие върху кожата ни. Това е страничният продукт на терпентинната дестилация. Това вещество се получава от почти всички видове иглолистни дървета (най-вече от бор). Колофонът, използван в спиралата, подобрява няколко качества на продукта. А именно – подобрява трайността и спиралата прилепва към миглите по-добре. Освен това, колофонът е компонент на сапуни и лакове.

Как да различим колофон в състава на една спирала?

В повечето случаи колофонът не променя името си, когато е представен в списъка на съставките, въпреки че може да има и повече химически имена. Пазете се от спирала, която съдържа: колофон, смола terebinthinae, течен колофон, абиетинова киселина, абиетилов алкохол.

3. Никел в спиралата

Никелът е бяло-сребърен метал с нежно жълтеникав оттенък. Характеризира се със своята твърдост. Използва се за производство на рамки за очила, ципове, копчета, мобилни телефони, бижута, инструменти, прибори за хранене и… спирали. Всъщност, това може да доведе до доста проблеми при страдащите от алергия. Алергичните към никел хора забелязват зачервяване на кожата веднага след физически контакт с този метал. Интереснен факт е, че зачервяването не е задължително да се появи на мястото, където никелът е бил в контакт с кожата. Като цяло алергичната реакция към никел може да има следните форми: еритема, сърбеж, мехури.

Как да различим никела в състава на една спирала?

За щастие, никелът рядко се добавя към козметиката (обърнете допълнително внимание на козметиката, внесена от Китай, чийто състав е съмнителен). Ако искате да сканирате състава на продукта за никел, потърсете латинското му наименование, което е niccolum, или неговия химичен символ Ni.

4. Хром в спиралата

Хром съединенията присъстват в много спирали. Прилагат се най-вече като зелени нюанси, които са отговорни за оцветяването на козметика. Разбира се, спиралата не е единствената цветна козметика, към която може да се добави хром. Хромът е често срещан компонент на сенки за очи, очни линии и моливи за очи. Алергията към хром може да се прояви под формата на зачервени клепачи, сърбеж и дехидратация на кожата.

Как да различим хрома в състава на една спирала?

Важна информация е, че спиралата с хром не трябва да включва chromium oxide greens в списъка си със съставки. Този елемент често се крие зад CI номер, известен още като цветен индекс (от Colour Index). Цифрите включват: CI 77288, CI 77289, CI 15685, CI 18690, CI 18736. Също така можете да разпознаете хром по следните имена: хром, хромат, кисело червено и disodium hydrogen bis.